Tisková zpráva vydaná u příležitosti konání valné hromady dne 18. května 2004
Údaje jsou v tis. Kč
|
2001
|
2002
|
2003
|
Index 2003/2002 |
Tržby
|
1 000 965
|
865 337
|
759 172
|
87,7 %
|
Hospodářský výsledek
|
28 617
|
5 767
|
34 717
|
602,0 %
|
Investice do ekologie
|
24 718
|
2 175
|
5 820
|
267,6 %
|
Investice celkem
|
62 850
|
18 456
|
18 224
|
98,7 %
|
Společnost Kovohutě Příbram, a.s. v roce 2003, stejně jako v roce předchozím, vykonávala svou činnost v prostředí, které negativně působilo na výsledky, kterých společnost dosáhla. Po většinu roku na společnost působily jak nízké ceny kovů (olovo, palladium), tak především kurz české koruny k dolaru, které výrazně snížily především tržby společnosti.
Cenové vlivy způsobily meziroční snížení tržeb společnosti o 106 mil Kč, což představuje 12,3%. Přes toto snížení tržeb dokázala společnost v roce 2003 aplikací technických a technologických, zejména však organizačních opatření z konce roku 2002 navýšit provozní hospodářský výsledek o 44 mil Kč (rok 2002 14 mil Kč, rok 2003 58 mil Kč) – viz blíže zprávy a komentáře jednotlivých divizí. Na toto navýšení provozních výsledků má vliv kromě výše uvedených opatření důsledná kontrola nákladů společnosti i zajišťovací operace prováděné na měnovém i komoditním trhu.
2/ divize Recyklace
Výroba olova
• nejvyšší roční výroba nové šachtové pece optimalizací provozu a navýšením průměrných denních výrob
Nákup surovin
• Celkem bylo vykoupeno o cca 300 t akumulátorů více než v roce 2002 a bylo dosaženo úrovně recyklace nad 80%. V předchozím roce zavedený zákaznický servis se výrazně projevil v pozitivním přístupu dodavatelů k aktivitám naší společnosti. To se samozřejmě projevilo i v mírně pozitivním vývoji v objemu vykoupených akumulátorů.
3/ divize Drahé kovy
Nákup
• Získali jsme celkem 53 nových zákazníků, kteří dodali materiál v hodnotě 5 530 tis. Kč. Výkupní podmínky pro rok 2004 byly rozšířeny o Pt.
• Dceřiná společnost Kovohuty Slovakia s. r.o. se stala v rámci divize Drahé kovy největším dodavatelem odpadů s obsahem drahých kovů. Za rok 2003 dodala odpad s obsahem drahých kovů v hodnotě 24,5 mil. Kč.
• Kovohutě Příbram, a.s. jsou členem Realizačního týmu Ministerstva životního prostředí pro vytvoření nové legislativy v oblasti recyklace elektronického šrotu.
4/ divize Produkty
Divize Produkty dosáhla v roce 2003 tržeb na úrovni 97% roku 2002. Nárůst tržeb zaznamenaly komodity pájky 105%, Pb, Sn produkty 104% a střelivo 101%.
V ČR jsem opět zaznamenali pokles (85% r. 2002), který byl kompenzován nárůstem exportu hlavně na Slovensko 149%, do Německa 117%, Polska 117% a Jihoafrické republiky 198%.
5/ CzechInvest – program Twinning
Program rozvoje dodavatelů agentury CzechInvest je založen na zkušenostech z podobných programů uskutečněných v EU během posledních 10 až 15 let. V současnosti probíhají dva projekty. První se týká procesů v Divizi Recyklace a druhý segmentace a vstupu na nové trhy Divize Produkty. U obou projektů jsou domluveny na červen 2004 návštěvy expertů z Evropské unie.
Kovohutím Příbram bylo v roce 2003 uděleno CzechInvestem, Sdružením pro zahraniční investice a partnery projektu 3. místo v soutěži „Subdodavatel roku“ v kategorii „Společnost s největším růstem v rámci twinningového Programu rozvoje českých dodavatelů“.
6/ lidské zdroje
I v roce 2003 pokračoval trend přizpůsobování počtu a struktury zaměstnanců požadavkům na zajištění plánů výroby, prodeje a plnění smluvních zakázek v jednotlivých divizích včetně nezbytných servisních a řídících činností. Plně se projevila opatření ze závěru roku 2002 k uplatnění kampaňovitého chodu pecí v divizi Recyklace (další snížení o 6 zaměstnanců). Obdobně byly řešeny i procesy v divizi Drahé kovy (snížení o 4) a také v divizi Produkty (snížení o 2). Celkem došlo v průběhu roku 2003 ke snížení o 13 zaměstnanců (tj. 5,4 %); z toho bylo 8 v kategorii dělníků a 5 TH zaměstnanců, 9 mužů a 4 ženy; (proti roku 2000 představuje snížení počtu o 48 zaměstnanců, tj. 17,4 % z celkového počtu).
Cílem roku 2003 bylo dosáhnout limitu Pb v krvi u všech zaměstnanců. To se s výjimkou jednoho (dlouhodobě nemocného) pracovníka již podařilo splnit.
7/ systémy řízení
Certifikát Odborný podnik pro nakládání s odpady
Tento certifikát je úplnou novinkou a akciová společnost Kovohutě Příbram je první, která tento certifikát v České republice získala. Matkou myšlenky zavedení tohoto certifikátu je Česká asociace odpadového hospodářství, která na sebe vzala břímě implementace systému do České republiky. V sousedních zemích (Německo a Rakousko) je tento certifikát znám pod názvem Entsorgungsfachbetrieb a začíná zde převyšovat certifikace systémů řad ISO a EMAS. Např. v Německu se počet těchto certifikací oproti certifikacím řady ISO zněkolikanásobil a od roku 1996 bylo certifikátů uděleno již několik tisíc.
V České republice byl certifikát registrován dne 2.1.2003 Ministerstvem vnitra. Společnost, která je certifikována, prošla prověrkou, která hodnotí a ověřuje kvalitu služeb v oblasti zpracování a nakládání s odpady. To znamená, že hodnotí zavedení všech požadavků kladených na Odborný podnik pro nakládání s odpady do praxe certifikovaného podniku. Tyto požadavky se týkají především organizace podniku, pojistné ochrany, vnitřních předpisů společnosti, spolehlivosti a odborných znalostí zaměstnanců a v neposlední řadě i existence environmentální politiky společnosti.
Odborný podnik pro nakládání s odpady se může pochlubit řadou výhod jako je kvalitativně orientované řízení podniku vůči zákazníkům; jednoznačné přiznání se ke kvalitě v oboru; průběžná dokumentace kvality; vymezení tzv. černých ovcí“ oboru; automatické uznání tohoto certifikátu v okolních zemích; deregulace a zmenšení administrativy.
Společnost investovala v roce 2003 do systémů jakosti, životního prostředí a bezpečnosti práce více jak 13 mil. Kč.
8/ Ekologie
IPPC
Žádost o integrované povolení k činnosti byla kompletována v prvních měsících roku 2003 na základě jednání s KÚ. Podána byla 22.5. 2003 na KÚ bez připomínek a v plném rozsahu. 19.11.2003 proběhlo závěrečné vyjednávání o podmínkách provozu dotčených zařízení společnosti za naší účasti, Krajského úřadu, Agentury integrované prevence, ČIŽP, MěÚ Příbram a VŠCHT Praha o podmínkách provozu dle zákona o IPPC na KÚ. Povolení jsme obdrželi 6.5.2004 (dosud nenabylo právní moci).
Skládkování a staré ekologické zátěže
Na základě Rozhodnutí ČIŽP vyhlásil FNM výběrové řízení na dodavatele doprůzkumných předsanačních prací za účelem likvidace starých ekologických zátěží. Doprůzkum probíhal dle harmonogramu schváleného Realizačního projektu z července 2003 zpracovaného vítězem tendru firmou Ekospol služby s.r.o.. Supervizní organizací byla vybrána firma ET CONSULTING s.r.o. Termín závěrečné zprávy z doprůzkumu byl předběžně stanoven na 15.2.2004. Návrh stavebního řešení nebyl do konce dubna hotov pro řadu připomínek a nejasností z řad účastníků, nemalou měrou k tomu přispívá i nepřehledná situace na FNM. Konečné řešení sanací nelze pravděpodobně realizovat dříve než do konce roku 2006. Předpoklad opětovného skládkování strusky a kamínku v sanovaných územích je pro řadu legislativních překážek i cenu vybudování zabezpečeného složiště pravděpodobně již nemožný.
Odstraňování strusky a kamínku probíhá smluvními odborně způsobilými firmami na cizí zabezpečenou skládku plynule již od konce roku 2002, průběžně zůstává v našich skladovacích boxech cca 100 až 300 t odpadu. V roce 2003 bylo odstraněno tímto způsobem celkem 6.166.060 kg tohoto odpadu (1.982.470 kg strusky a 4.183.590 kg kamínku). Identické řešení odstraňování těchto odpadů za stejných podmínek se předpokládá i v letech 2004 – 2006. Vyjednané ekonomické podmínky odstraňování odpadu z konce roku 2002 jsou blízké podmínkám provozování vlastní skládky, a to nepočítáme s investicí na její založení a provozování! Od 1.6.2004 dojde patrně ke zvýšení cen za ukládání odpadů. Od 1.1.2005 bude zákonem zvýšen základní poplatek za uložení odpadů o dalších 50 %. Z těchto důvodů intenzivně hledáme možnosti využití těchto odpadů s předpokladem nižších finančních nákladů. V současné době je také produkována tzv. sodná struska (nebezpečný odpad), která je odstraňována výše uvedenými odborně způsobilými firmami. V nejbližších měsících by již tento odpad neměl být produkován.
9/ partnerství
Kovohutě Příbram, a.s. se nově staly členy mezinárodní organizace LDAI (Lead Development Association International), která zastupuje a podporuje průmysl olova a jehož členy jsou všechny významné evropské hutě.
Kovohutě Příbram, a.s. a region
Kovohutě Příbram formou spolupráce a sponzoringu podporují následující aktivity:
• oblast sportu – Středočeské krajské sdružení Českého střeleckého svazu, oddíl kopané Tělovýchovná jednota Kovohutě Příbram, Kuželkářský oddíl Kovohutě Příbram, a.s , atletický oddíl Kovohutě Příbram, a. s. (Běh Kovohutěmi), Open turnaj dvojic v Rapid šachu.
• oblast kultury – divadlo v Příbrami, Cech Příbramských hutníků – olovářů, knihovna Jana Drdy v Příbrami, projekt Orbis Pictus nekonečný obraz
• oblast zdravotnictví – spolupráce s příbramskou nemocnicí, gynekologicko porodnické odděleníoblast sociální – účast na projektu „Sociální automobil“pro Pečovatelskou službu města Příbrami – pomoc při pořízení sociálního vozidla formou sponzorství