Tisková konference „Elektroodpad – máme pro něj řešení“
Na programu tiskové konference bylo nejprve představení společnosti Kovohutě Příbram a. s., která je od roku 1994 akciovou společností. Kovohutě Příbram jsou ekologický, bezpečný a trvale technologicky modernizovaný podnik s bohatou tradicí ve výrobě olova, slitin a drahých kovů recyklací odpadů a také výrobků z olova a cínu.
Společnost je rozdělena podle oboru činností do tří základních směrů. Prvním směrem, kterým se společnost ubírá, je recyklace odpadů s obsahem olova (divize Recyklace), kam patří převážně použité autobaterie a následná výroba olova, které se převážně vrací zpět k výrobcům nových autobaterií. Druhým, a v současné době velmi poutavým, směrem činnosti firmy je recyklace odpadů průmyslové elektroniky a elektrotechniky (divize Drahé kovy), specielně odpadů s obsahem drahých kovů. Konečným produktem je zde anoda obsahující stříbro, zlato a paladium. Třetím směrem je výroba a prodej výrobků na bázi olova, cínu a jiných neželezných kovů – diabolky, broky, pájky tvářené, pájky lité, slitiny, plechy, cínové a olověné polotovary (divize Produkty). Od začátku roku 2001 operuje na slovenském trhu dceřiná společnost Kovohuty Slovakia, jejíž náplní je výkup zmiňovaných odpadů.
Kovohutě Příbram se v listopadu roku 1998 podrobily certifikačnímu auditu podle mezinárodní normy ISO řady 9000. Úspěšně zakončeným auditem byl získán certifikát na systém jakosti podle normy ČSN EN ISO 9002 od certifikační společnosti RWTÜV Essen. Ihned bylo odstartováno další zavádění systému řízení firmy, a to environmentální systém řízení ve zkratce EMS podle mezinárodní formy 14001 – to je takové řízení firmy, kde se odstraňují nebo minimalizují negativní vlivy na životní prostředí. Certifikace proběhla v roce 1999. V květnu 2002 proběhla recertifikace dle systému 9001:2000. V prosinci 2000 získala akciová společnost osvědčení „Bezpečný podnik“. V roce 2003 byl v rámci recertifikačního auditu EMS získán certifikát „Odborný podnik pro nakládání s odpady“, který převzaly Kovohutě Příbram jako první v České republice.
Druhým bodem programu tiskové konference byla pod názvem „Co již dnes umíme“ prezentace našich současných recyklačních aktivit na bázi hutní výroby. A hlavní částí tiskové konference byla prezentace nového projektu „Elektroodpad v České republice“, kdy naše společnost chce rozšířit (diverzifikovat) svoji činnost o zpracování vyřazených elektrických a elektronických zařízení. Platná norma WEEE (evropská směrnice) dává návod k systematickému dělení „elektrošrotu“, kde veškeré náklady za sběr a nakládání s použitými elektrickými a elektronickými zařízeními nese jejich výrobce/dovozce, který může tyto náklady hradit individuálně nebo se připojí ke kolektivnímu systému financování.
Spotřebitel může vrátit použitá zařízení na sběrná místa zdarma. Členský stát Evropské unie vytvoří systém zpětného odběru použitých elektrických a elektronických zařízení (do 13.08.2005) a zajistí, aby do konce roku 2006 připadaly na jednoho občana alespoň 4 kg tohoto vytříděného odpadu. Legislativa vychází z toho, že všechna vyrobená zařízení a přístroje co již nejsou nikomu k užitku, končí svůj životní cyklus a stávají se odpadem. Velký nárůst techniky vzbuzuje, vzhledem k jejich konečnému osudu, obavy především z hlediska životního prostředí.