Recyklace elektroodpadu a drahých kovů – příležitost pro firmy i obyvatele
V polovině dubna proběhla úspěšně kolaudace zrekonstruované části areálu, ve které je umístěna linka pro zpracování odpadů z elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Společnost v této oblasti dále rozvíjí svoji činnost a aktivity. Za účelem naplnění kapacity nové technologické linky jedná divize Elektroodpad se všemi kolektivními systémy. Plánovaná kapacita při třísměnném provozu je 10 500 tun ročně. Podnikatelský záměr je zpracován na to, že v roce 2008 bude v Česku ročně vznikat 40 tisíc tun elektroodpadu, tj. 4 kilogramy na hlavu. Podnik využívá také dosavadních dlouholetých zkušeností ze zpracovávání odpadů s obsahem drahých kovů. Zpracovávaný elektroodpad (například vyřazené malé domácí spotřebiče, počítače, monitory a ostatní kancelářská technika, televize, videa či ruční nářadí) pochází z firem i domácností.
Své aktivity rozšiřuje i příbramská divize Drahé kovy, která je spolu s Galmetem a Kovohuty Slovakia součástí tzv. Skupiny Drahé kovy. Skupina využívá synergického efektu a zvyšuje tak svůj podíl na trhu v této oblasti. Divize Drahé kovy se zabývá výkupem, ekologicky nezávadným využitím a recyklací odpadů (druhotných surovin) s obsahem drahých kovů (zlato, stříbro, palladium, platina, rhodium). Vykupuje průmyslové odpady s obsahem drahých kovů ve formě slitků, stěrů, kalů, popelů, dentálních a klenotnických odpadů, fotopapírů a filmů. Společnost Galmet přepracovává odpady s obsahem drahých kovů do výrobků ve formě ryzích kovů, slitin dle Puncovního zákona a chemikálií pro pokovování. Tato divize příbramských Kovohutí zvýšila v loňském roce tržby meziročně o 20 % a zisk o více než polovinu.
Společnost Kovohutě Příbram nástupnická, a. s. je jediným zpracovatelem odpadů s obsahem olova (zejména olověných akumulátorů) v České republice, výrobcem olova a jeho slitin a dále zpracovatelem odpadů s obsahem drahých kovů (zlato, stříbro, palladium, platina) a odpadů z elektrických a elektronických zařízení.