Prestižní ocenění „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2005“
Praha 13. 4. 2006
Ve čtvrtek 13. 4. 2006 byly v pražském Hotelu Atlantic vyhlášeny výsledky soutěže „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2005“, čímž byl úspěšně završen již patnáctý ročník soutěže, kterou každoročně vyhlašuje asociace českých a mezinárodních společností Business Leaders Forum. Cenu vždy získává společnost nebo organizace, která svou činností přispěje k nejlepšímu měřitelnému zlepšení životního prostředí, zdraví zaměstnanců či obyvatel v okolí svého působiště. Z rukou ministra životního prostředí Libora Amrozka a britské velvyslankyně Lindy Duffield převzala toho prestižní ocenění společnost Kovohutě Příbram nástupnická, a. s. Zvláštní ocenění za svůj projekt obdržela Střední odborná škola Šumperk.
Soutěž „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“ se letos dožívá patnáctého výročí svého života. Aktivity sdružení se za tu dobu rozrostly a ovlivňují široké spektrum lidí – od průmyslníků a obchodníků, přes státní instituce, samosprávu až po nadace a nevládní sektor. Potěšitelné je, že cílem působení stále zůstává péče o vysokou kvalitu života vyjádřená dobrým životním prostředím, zdravím lidí a také bezpečností. Ministerstvo životního prostředí se snaží o totéž. Každý máme svoje nástroje, svoje možnosti a svoje cesty jak dojít k cíli. V něm se ale stoprocentně shodneme. Proto jsem rád, že je ministr životního prostředí každoročně jakýmsi patronem této ceny. Je to logické a je to tak dobře. Přeji Ceně hodně štěstí a úspěch i do další patnáctky jejího života.
Libor Ambrozek, ministr životního prostředí ČR
Vítězný projekt
Vítězem jubilejniho 15. ročníku „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ se stala společnost Kovohutě Příbram nástupnická, a. s. díky svému rozšíření o novou divizi Elektroodpad v roce 2005. Elektroodpad především ve formě vyřazené kancelářské techniky a domácích spotřebičů se zpracovává přímo v areálu společnosti a vytříděné složky jsou využity ve stávajícím procesu nebo jsou předávány do jiných zpracovatelsých kapacit jako sekundární surovina. Za rok je společnost Kovohutě Příbram nástupnická, a. s. schopná zajistit zpracování 10.500 tun uvedeného odpadu. Na pozici zpracovatele – dodavatele služby figuruje u několika systémů. Společnost významně přispívá k snížení množství odpadů z elektrických a elektronických zařízení, které by jinak byly uloženy na skládkách a vytváří nové pracovní příležitosti.
„Kovohutě Příbram, nástupnická, a.s. patří mezi pravidelné účastníky soutěže „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“. Prakticky vždycky se dostane mezi finalisty soutěže a v minulosti získaly i nejvyšší ocenění. Rovněž v letošní soutěži se porota rozhodla udělit hlavní cenu tomuto podniku. Ocenila několik důležitých skutečností. Především je to aktuálnost řešení, protože v souvislosti s převzetím evropské legislativy se znovuvyužití elektroodpadu stalo mimořádně naléhavou záležitostí. Oceněná technologie znamená výrazný přínos pro životní prostředí, protože elektroodpad mnohdy obsahuje velmi nebezpečné látky, které se uvedeným řešením nedostanou do okolního prostředí, ale mohou být následně opět využity. Rovněž byla oceněna dlouhodobá iniciativa podniku směřující k důsledné ochraně životního prostředí. Pravděpodobně je i zásluhou podniku Kovohutě, který byl v minulosti velkým znečišťovatelem, nedávno zjištěná skutečnost významného snížení obsahu olova v půdách Středočeského kraje.“
Prof. Bedřich Moldan, Centrum pro otázky životního prostředí UK a předseda poroty
Zvláštní cena za komunitní projekt
Zvláštní cena komunitní projekt byla udělena Střední odborné škole Šumperk, která na nevyužité zanedbané dvouhektarové ploše v okolí školy vybudovala s podporou nadace Partnerství a místího obyvatelstva multifunkční arboretum čítající na 2 500 kusů dřevin s naučnou stezkou, které bude sloužit k relaxaci i osvětě a vzdělávání nejširší šumperské veřejnosti. Oceněná škola hodlá v podobných aktivitách pokračovat.
Jsem velmi potěšena, že zvláštní ocenění získal projekt Školní arboretum Střední odborné školy Šumperk. Studentům této školy blahopřeji k úspěchu a věřím, že zrealizovaný projekt nepřispěje jen k jejich současnému studiu, ale také k rozvíjení jejich další kariéry v oblasti ochrany životního prostředí.
Linda Duffield, velvyslankyně Velké Británie v České republice
Business Leaders Forum
„Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“ je tradičním projektem Business Leaders Fora. Business Leaders Forum je zájmové sdružení českých a mezinárodních firem, které svým příkladem usilují o rozvoj zdravého podnikatelského prostředí v České republice a úzce spolupracuje s partnerskou organizací The Prince of Wales International Business Leaders Forum a CSR Europe. Svojí činností Business Leaders Forum podporuje partnerství a spolupráci napříč sektory. Klíčovými oblastmi je životní prostředí, vzdělávání a sociální sféra. Tyto aktivity lze shrnout pod jednoznačným termínem – Společenská odpovědnost firem.
V případě zájmu o bližší informace kontaktujte prosím:
Business Leaders Forum
Ing. Tomáš Nejedlo
Palác Lucerna, Štěpánská 61, 116 02 Praha 1
Tel: 224 216 275, Fax: 224 213 957
http://www.blf.cz, http://www.blf.cz/cena/projekty.php
e-mail: blf@blf.cz
Příloha č. 1
Finalisté „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí 2005“ | |
Agro*Bio | Nejedovaté prostředky na ochranu rostlin |
EGGO | Snižování ekologické zátěže |
Janites, s.r.o. | Zařízení na využívání odpadů-kompostování (bioodpad) |
Kovohutě Příbram nástupnická, a. s. | Projekt Elektroodpad |
Microset, s.r.o. | systém NiSSOT |
AVE BOHEMIA, s.r.o. | Vytápění biomasou v rodinných domcích s účinností přes 110% – sen a nebo realita? |
Rolizo spol. s r.o. | Slunce po nás nechce nic |
Střední odborná škola Šumperk | Školní arboretum-zóna poznání a odpočinku |
Svaz chemického průmyslu ČR | Přínos svazu ke zdraví a bezpečnosti a životnímu prostředí |
Thermona | Ekologicky šetrné plynové kotle Therm a přednosti jejich použití |
Univelak Teplice, a.s. | Ekologická likvidace elektrošrotu a 100% recyklace |
„Stálá snaha o snižování negativního dopadu chemických látek na životní prostředí vede k vývoji a používání nových prostředků i v oblasti ochrany rostlin. Společnost AGROBIO vyvinula a vyrábí podle vlastních patentů a výrobních vzorů insekticidy, fungicidy a formicidy složené výhradně z přírodních potravinářských surovin. Přípravky jsou biologicky odbouratelné a nemají žádnou ochrannou lhůtu. Porota v tomto případě ocenila inovativní přístup firmy a vznik originálních výrobků přispívajících k ochraně zdraví a životního prostředí.“
František Dobeš, porotce
„Projekt „Snižování ekologické zátěže“ se zabývá aktuálním tématem recyklace rozpouštědel používaných v průmyslových výrobách. Společnost EGGO vlastními zdroji navrhla a technologicky realizovala linku na recyklaci denaturovaného lihu používaného jako rozpouštědlo při výrobě elektronických součástek. Zařízení umožňuje regenerovat 1.8 mil litrů použitého rozpouštědla ročně s pozoruhodně vysokým výtěžkem 99%. Atraktivním přínosem je, že použité rozpouštědlo se místo spalování vrací zpět do výrobního procesu.
Zvláštní uznání si autoři zaslouží za vytrvalost a úsilí, které vynaložili při překonávání počátečních administrativních a legislativních překážek spojených s projektem na regeneraci lihu.“
Vladimír Machek, porotce
Příloha č. 2
Co je „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“?
Cena zdraví a bezpečného životního prostředí je tradičním projektem Business Leaders Fora.
„Smyslem pořádání „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ je nalézt takové projekty, které přináší zlepšení kvality života a mohou být poučením pro další organizace k následování. Snažíme se nalézt a symbolicky odměnit organizace, které jsou svým chováním odpovědné společnosti. V dnešní terminologii se takové firmy označují jako společensky odpovědné. Těší mne, že v průběhu 15leté historie soutěže narůstá počet firem/projektů, které se do Ceny hlásí a opětovně se i vracejí.“
Ing.Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel, BLF.
Důvodem pro vyhlášení této soutěže byl základní cíl BLF – „šířit a podporovat myšlenku společensky odpovědného chování podniků (Corporate Social Responsibility – CSR)“, pod který spadá i ochrana životního prostředí, problematika bezpečnosti práce a podpora vzdělávání v oblasti ekologie.
Cílem této prestižní soutěže je ovlivnit ekologické myšlení ve firmách, organizacích a dalších institucích. Ocenění je příležitostí pro ty z nich, které v daném roce uskutečnily projekt vedoucí k výraznému zlepšení životního prostředí, bezpečnosti práce a zdraví zaměstnanců a obyvatel v místě působení.
Kritéria výběru Vítězný projekt je každoročně vybrán nezávislou komisí složenou z odborníků v oblasti životního prostředí. Porota vybírá z přihlášených projektů, v nichž jsou popsány konkrétní měřitelné výsledky včetně finančních nákladů vynaložených na zlepšení životního prostředí. Projekty se hodnotí především na základě těchto kritérií: komplexnost, dobrovolnost, finanční objem, originalita, environmentální priority, konkrétní přínos, šíře záběru, charakteristika podniku a sociální dopad.
Komise V jejím čele je prof. Bedřich Moldan z Centra pro ekologické otázky Univerzity Karlovy. Dalšími nezávislými porotci jsou Roman Vyhnánek (NVF), František Dobeš (nezávislý konzultant), Pavel Policar (Utilities & Infrastructure) a Vladimír Machek (Unipetrol Trade).
Mezi firmy, které dosud získaly ocenění, patří Komtesa Kutná Hora, Třinecké železárny, Fiomo Praha, Synthesia Pardubice, Vítkovice, Barum Continental Otrokovice, Kovohutě Příbram nástupnická, Česká rafinérská, Elektrárny Opatovice, Komutex, Tesla Sezam, Metrostav, TC MACH a Wiegel CZ spolu s JUWITALem. Zvláštní ocenění obdržely ZŠ Molákova, Škola Mesit a Karviná 2000, Městský úřad Frýdlant nad Ostravicí, Veskom spolu s Obecním úřadem Borová Lada, Diakonie Broumov, Městský úřad Holešov, Obec Vrutice, Městský úřad Litoměřice, 6.mateřská škola Plzeň, Středočeské sběrné suroviny, MUCOS Pharma CZ a TARMAC CZ.
Příloha č. 3
Seznam přihlášených projektů a společností
Společnost | Název |
UNIVElak Teplice, a.s. | Ekologická likvidace elektrošrotu a 100% recyklace |
Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, o.p.s. | Intenzifikace systému separovaného sběru vytříděných složek komunálního odpadu v obcích plzeňského kraje |
Trianon | Edukační centrum pro udržitelný rozvoj regionu |
MOTOCO, a.s. | Úspěšná sanace staré ekologické zátěže v areálu společnosti MOTOCO a.s. za použití metody ISCO |
DonGemini s.r.o. | Prádelenská technologie |
Agro*Bio | Nejedovaté prostředky na ochranu rostlin |
Svaz chemického průmyslu ČR | Přínos svazu ke zdraví a bezpečnosti a životnímu prostředí |
CEMC | Časopis Alternativní energie |
OA a SZdŠ BLANSKO | Zelená vlajka |
ZŠ Prameny, Karviná-Ráj | Po stopách odpadu“ (Na počítači o počítač) aneb „Smeťákovy toulky Karvinou |
MONTIP | Dřevěné hračky |
gymnázium Moravská Třebová | Spolupráce Gymnázia Moravská Třebová a záchranné stanice Zelené Vendolí |
Alexandr Holý | silniční obchvat |
Město Hulín | Rekonstrukce systémů CZT včetně tepelného zdroje města Hulín |
manželé Maršíkovi | Ekologické vytápění |
Městská část Praha 13 | Revitalizace prameniště a údolí Motolského potoka |
Rolizo spol. s r.o. | Slunce po nás nechce nic |
EGGO | Snižování ekologické zátěže |
Krematorium zvířat Brno s.r.o. | Kremace zvířat-domácích mazlíčků |
Střední odborná škola Šumperk | Školní arboretum-zóna poznání a odpočinku |
KAS Praha, s.r.o. | Akumulátorový vysavač psích exkrementů |
Klub ekologické výchovy | Škola udržitelného rozvoje |
Fedog – Ivo Solnař | Systém Fedog |
Neoma Velehrad | Netradiční obalové materiály |
Sociální služby Uherské Hradiště | Netradiční obalové materiály |
IVP České zemědělské university | Péče o zdraví mládeže |
Thermona | Ekologicky šetrné plynové kotle Therm a přednosti jejich použití |
Europrojekt | Plynofikace |
Plzeńská teplárenská, a.s. | Snížení emisí |
Ing. Stanislav Kašpara | mechanický rozprašovač |
Město Zlín | Centrální park Jižní Svahy ve Zlíně |
EVI Energetika Vítkovice | Provoz strojovny turbokompresorů – snížení hluku |
Skanska – Divize Project Development | Sanace areálu stavby HQ ČSOB a recyklace odpadů |
EVI Energetika Vítkovice | Obsluha regulační stanice – Modernizace strojovny |
Skanska – Divize Technologie | Využití obnovitelných zdrojů energie a ekologizace provozu ZOO Ústí |
Dům dětí a mládeže | Bezpečně a nebezpečně |
Skanska – Divize Asfaltové technologie | Příkladné využití zájmového území se starou ekologickou zátěží k výstavbě obalovny asfaltových směsí |
KODEK | Energeticky úsporný rodinný dům na Zlínsku |
ENVI GROUP s.r.o. | Příručka pro oblast životního prostředí |
JENA | Kompostárny pro hlavní město Prahu |
Plzeňský Prazdroj, a. s. | Čištění odpadních vod v Pivovaru Velké Popovice |
Janites, s.r.o. | Zařízení na využívání odpadů-kompostování (bioodpad) |
BOSCH DIESEL s.r.o., | Projekt zvýšení bezpečnosti pracujících, snížení pracovní úrazovosti |
Org. a ekonom. poradenství | Metoda PVN a řízené dopravní křižovatky |
PermaLot | Papírová kráva |
AVE BOHEMIA, s.r.o. | Vytápění biomasou v rodinných domcích s účinností přes 110% – sen a nebo realita? |
Microset, s.r.o. | systém NiSSOT |
APIDOMIA s.r.o. | Podpora včelařství |
-MMM- SOLAR Ostrava | dodávky a montáž solárních termických systémů |
KODEK | TEPELNÉ ČERPADLO ZADARMO |
Kovohutě Příbram nástupnická, a. s. | Projekt Elektroodpad |
KODEK | Místo nafty voda ze studny |
SOU DAKOL, s.r.o. | chráněná dílna DAKOL-EKO |
KODEK | Chlazení a vytápění vstřikolisovny |