Kovohutě na tradiční akci otevřely linku na zpracování elektroodpadu
Akce se v areálu společnosti uskutečnila již podeváté (poprvé v roce 1997) a zúčastnila se jí řada hostů z řad obchodních partnerů, politiků, novinářů atd. Společnost tak prezentuje svoji činnost a představuje své nové projekty a technologie. Letos byla přestřižením pásky slavnostně otevřena linka na zpracování elektroodpadu. Kovohutě dále představily posluchačům výkup akumulátorů, vznik a existenci Skupiny Drahé kovy, odparné chlazení šachtové pece divize Recyklace a novou divizi Elektroodpad. V rámci této akce také došlo k mnohostranným jednáním a k prohlídkám provozu hutě.
Společnost je od září organizačně členěna do čtyř divizí podle oborů činností – divize Recyklace, divize Drahé kovy, divize Elektroodpad a divize Produkty. Kovohutě již od ledna 1998 sedm dní v týdnu a24 hodin denně nepřetržitě vykupují ve svém areálu použité autobaterie od fyzických osob a poskytují tak ekologickou službu městu Příbram a celému regionu. Výkupní cena pro občany je 40 korun za jednu baterii, čímž chtějí Kovohutě motivovat občany, aby dovezli staré autobaterie k řádnému ekologickému zpracování.
Nová divize Elektroodpad vznikla 1. září 2005 a je čtvrtou divizí společnosti. Na její spuštění se společnost připravovala dva roky v rámci projektu Elektroodpad. Počínaje 13. srpnem letošního roku vznikla všem výrobcům a dovozcům elektrozařízení povinnost zpětného odběru, odděleného sběru, zpracování, využití a odstranění jejich výrobků. Kovohutě jsou v jednání prakticky se všemi potenciálními kolektivními systémy. Ručním rozebíráním v průběhu roku získaly představu o materiálové bilanci a výtěžnosti zájmového elektroodpadu (například vyřazené malé domácí spotřebiče, počítače, monitory a ostatní kancelářská technika, televize, videa či ruční nářadí). Využívají také dosavadních dlouholetých zkušeností ze zpracovávání odpadů s obsahem drahých kovů. Zpracovávaný elektroodpad pochází z firem i domácností.
Společnost uzavřela k 31. prosinci 2004 smlouvu o akvizici se společností Galmet s. r. o. a získala v ní 70%ní podíl. Došlo tak k vytvoření tzv. „Skupiny Drahé kovy“ z příbramské divize Drahé kovy, Galmetu a slovenské dceřiné společnosti Kovohuty Slovakia. Skupina využívá synergického efektu a zvyšuje tak svůj podíl na trhu v této oblasti. Divize Drahé kovy se zabývá výkupem, ekologicky nezávadným využitím a recyklací odpadů (druhotných surovin) s obsahem drahých kovů (zlato, stříbro, palladium, platina, rhodium). Vykupuje průmyslové odpady s obsahem drahých kovů ve formě slitků, stěrů, kalů, popelů, dentálních a klenotnických odpadů, fotopapírů a filmů. Společnost Galmet přepracovává odpady s obsahem drahých kovů do výrobků ve formě ryzích kovů, slitin dle Puncovního zákona a chemikálií pro pokovování. Společnost Galmet s. r. o., změnila v září svoje sídlo z Dolních Břežan do Příbrami do areálu Kovohutí. Provozovna Galmetu zůstává stále na stejné adrese. Technologie obou firem byly doplněny o zpracování pokoveného nosiče různého charakteru jodidovou elektrolýzou. Již od roku 2001 vykupují odpady s obsahem drahých kovů po celém území Slovenska Kovohuty Slovakia, s. r. o. Dodávky odpadů míří do Kovohutí také například z Německa, Polska, Maďarska či Slovinska.
Divize Produkty vyrábí i ekologické bezolovnaté výrobky (např. pájky) a nabízí pestrou škálu výrobků od měkkých pájek, přes olověné a cínové výrobky, plechy, odlévané slitiny, plomby, ložiskové kovy, až po vzduchovkové střelivo zahrnující diabolky pro rekreační a sportovní střelbu a klasické a poměděné broky.
Kovohutě jsou také vydavatelem společenského měsíčníku Xantypa, který je mediálním partnerem Českého olympijského výboru 2005-2008. Více informací o společnosti a jejích divizích najdete na internetové adrese www.kovopb.cz nebo je možnost kontaktu na e-mailové adrese kovohute@kovopb.cz.