Novinky a tiskové zprávy 2005

Kovohutě Příbram rozšířily nabídku v oblasti recyklace drahých kovů

04.05.2005 | Společnost Kovohutě Příbram nástupnická, a. s. je zpracovatelem odpadů s obsahem olova a drahých kovů (včetně vytříděných součástí odpadů z elektrických a elektronických zařízení) a výrobcem olova a jeho slitin. Loni vstoupila do společnosti Galmet, spol. s r.o. se sídlem v Dolních Břežanech nákupem rozhodující části obchodního podílu a tím rozšířila vlastní technologii zpracování drahých kovů olovem o chemické zpracování.

 
Spolupráce se týká divize Drahé kovy, která se zabývá výkupem a ekologicky nezávadným využitím a recyklací odpadů (druhotných surovin) s obsahem drahých kovů (zlato, stříbro, paladium, platina, rhodium). Tato divize příbramských Kovohutí vykupuje průmyslové odpady s obsahem drahých kovů ve formě slitků, stěrů, kalů, popelů, dentálních a klenotnických odpadů, fotopapírů a filmů. Technologie obou firem byly doplněny o zpracování pokoveného nosiče různého charakteru jodidovou elektrolýzou. Společnost Galmet přepracovává odpady s obsahem drahých kovů do výrobků ve formě ryzích kovů, slitin dle Puncovního zákona a chemikálií pro pokovování.

Již od roku 2001 vykupuje odpady po celém území Slovenska dceřiná společnost Kovohuty Slovakia, s. r. o. Dodávky odpadů míří do Kovohutí například z Německa, Polska , Maďarska či Slovinska. Kovohutě, Kovohuty a Galmet tak chtějí do budoucna využít synergického efektu a zvýšit svůj podíl na trhu v této oblasti.

Společnost začala již koncem minulého roku ruční rozebírání a následné zpracování odpadů elektrických a elektronických zařízení (mezi patří vysloužilé mobilní a stacionární telefony, počítače, tiskárny, faxy, klávesnice, monitory, malé domácí spotřebiče jako například mixery, toastery či kávovary a další zařízení obsahující elektrotechnické součástky). Cílem ručního rozebírání na jednotlivé komponenty bylo získat ucelenou představu o materiálové bilanci zájmového elektroodpadu. Nyní se společnost, v rámci divize Elektroodpad, intenzivně připravuje na spuštění průmyslové technologické linky s plánovanou kapacitou 10 500 tun za rok, kdy využije dosavadní dlouholeté zkušenosti ze zpracovávání odpadů s obsahem drahých kovů.