Novinky a tiskové zprávy 2006

Kovohutě Příbram oslavily 220 let

10.10.2006 | V úterý 10. října oslavily Kovohutě Příbram se svými partnery a dalšími hosty 220 let existence novodobé hutě na stříbro a olovo (1786-2006) v rámci desátého jubilejního ročníku společensko-prezentační akce „Opět po roce 2006“. Historie hutnictví na Příbramsku je ale mnohem delší. Nejstarším písemným dokladem je darovací listina z 21.4.1311. Již dnes se v Kovohutích těší a připravují na oslavy 700 let hutnictví v Příbrami.

 
Hosty akce byli mj. předseda představenstva společnosti dr. Milan Sládek, šéfredaktorka časopisu Xantypa Magdalena Dietlová (Kovohutě tento měsíčník vydávají), olympijský vítěz z Mexika 1968 střelec Jan Kůrka, stříbrný medailista z barcelonské olympiády 1992 veslař Václav Chalupa, senátor za Příbramsko ing. Jaromír Volný, starosta města Příbram ing. Ivan Fuksa a ředitelé dalších významných firem z České republiky, Slovenska a regionu.
Akce se nesla ve společensko-historickém duchu. Moderátorem hlavních aktivit byl Miroslav Šťastný, perkmistr Cechu příbramských horníků a hutníků. Ten zazpíval společně s Cechem příbramských hutníků-olovářů. Občerstvení bylo ve formě Starohuťské hostiny, uskutečnil se Skok přes kůži pro čestné členství v Cechu olovářů, střílelo se huťským střelivem (diabolkami), proběhla „Střelba kuší ku ptáku“, lilo se olovo, razily se medaile, představeny byly staré mapy hutě, hosté si prohlédli v rámci tzv. „Královské cesty“ historické i nové budovy hutě včetně budoucího muzea a exkurzi zakončil návrat do současnosti – ukázka nového zastřešení boxů na olověné odpady a Šrotozemšťana (Jde o umělecké dílo vytvořené z elektroodpadu, jehož autorem je sochař Ondřej Sklenář. Sochu vytvořil 14.9. v průběhu akce „Nakrmte Šrotozemšťana“, pořádané společností Asekol, která tuto sochu následně věnovala Kovohutím.).
Kovohutě Příbram nástupnická, a. s. jsou významným zaměstnavatelem regionu, zpracovatelem odpadů s obsahem olova a cínu (zejména olověných baterií), výrobcem olova, jeho slitin a dalších výrobků (pájky – včetně bezolovnatých, střelivo, plechy, atd.) a dále zpracovatelem odpadů s obsahem drahých kovů (zlato, stříbro, palladium, platina) a odpadů elektrických a elektronických zařízení (elektroodpadu). Ve svém areálu vykupují od občanů olověné baterie a nově také odebírají elektroodpad – tyto služby nabízejí 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. V Příbrami do budoucna zvažují další rozšíření ekologického servisu.